Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

TDU Ekonomi Dergisi Yeni Yıl mesajı, 08.12.2010

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu
Mustafa Pulat’ın Yeni Yıl Mesajı
(TDU Ekonomi Dergisi)

Sayın işverenler,
Kıymetli vatandaşlarım, soydaşlarım,

Hepimiz için yoğun çalışma temposunda geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz.

Türk toplumunun buradaki siyasi, sosyal ve ekonomik hayata katılımını en üst düzeye çıkarması, toplumumuzun kıymetli fertlerinin eğitim dâhil her alandaki başarılarıyla öne çıkmaları hepimizin ortak arzusu olup, bu yöndeki çalışmalarımız devam etmektedir.

“Uyum” tartışmaları geride bıraktığımız 2010 yılına damgasını vurmuştur. “Uyum” tartışmalarındaki üslubun bazen sert ve kırıcı hâl alması, toplumumuzda üzüntü, hayal kırıklığı ve tepki yaratmaktadır.

Geçmişte başta eğitim ve sosyal imkânlar olmak üzere birçok alanda dezavantajlı bir konumda bulunan insanlarımız tüm zorluklara karşın burada birçok başarıya imza atmışlardır.

“Uyum” tartışmalarının, insani temelde, retorikten uzak, çözüme odaklı; özellikle de eğitim sorunlarını gidermeye yönelik olarak sürdürülmesi halinde başarılı olunabileceğine inanıyorum.

İşverenlerimizin başarılı çalışmaları uyumun en güzel örnekleridir. Türk insanı müteşebbis ruhunu, azmini ve çalışkanlığını dünyanın her yerinde olduğu gibi Berlin’de de göstermektedir.