Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Berlin Türk Veliler Birliği Mesleki Eğitim Toplantısı, 10.06.2010

Sayın Usta,
Sayın Paselk,
Sayın Marger,
Sayın Çalışma Müşavirimiz Garibağaoğlu,
Sevgili Vatandaşlarım,
Değerli Basın Mensuplarımız,

Almanya’daki gençlerimizin geleceğini ilgilendiren genel ve meslek eğitimi gibi önemli bir konuda konunun uzmanlarınca bilgi verilmesi ve sorunlara çözüm bulmaya çalışılmasını takdirle karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen Türk Veliler Birliğine ve derneğimizin değerli temsilcilerine ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu toplantımız Federal İş Ajansı ile Berlin Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluğumuz arasında yapılan işbirliğinin sonucu olarak düzenlenmektedir. Bu toplantıya ayrıca eğitim senatörlüğü, sanayi ve ticaret odası ve el sanatları odası da katkı vermektedirler. Derneklerimize de bu bağlamda önemli görevler düşmektedir.

Başkonsolosluk olarak bugünkü eğitim ve meslek eğitimi toplantısında olduğu gibi, vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren diğer ekonomik, sosyal ve kültürel konularda da elbirliği ile ileriye dönük faydalı çalışmaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda sizlerden gelecek her türlü teklif ve desteğe açık olduğumuzu belirtmek isterim.

Malumunuz, yarım asra yakın bir süredir Almanya’da yaşıyoruz. İnsanlarımız zor şartlar altında burada yaşadı ve çalıştılar. Bugün insanlarımızın Almanya’da daha iyi koşullarda yaşamaları hepimizin en büyük arzusudur. Bunun için de Türk toplumu olarak geleceğe yönelik gerekli tedbirleri şimdiden almak zorundayız.

Almanya’da göçmenler arasında işsizlik bugün için büyük bir sorundur. Bunun ana nedeni de eğitimdir. Gerek g