Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşması, 29.10.2009

Sevgili Dostlar,
Değerli Konuklar,

Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıldönümünü beraber kutlamak üzere bu akşam bir araya gelmiş bulunuyoruz. Böylesine özel ve önemli bir akşamda sizlerle bir arada bulunmak bizler için onurdur. Hoş geldiniz!

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu 29 Ekim 1923 ulusumuzun tarihinde bir dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kurulması ve ardından uygulamaya konulan radikal ve geniş kapsamlı reformlarla ülkemizin sadece siyasi, ekonomik ve sosyal altyapısını değil, Türk milletinin kaderini kısa bir süre içerisinde değiştirmiştir.

Böylelikle; Batı dünyası ile paylaşmakta olduğumuz; demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve serbest piyasa ekonomisi gibi çağdaş temel değerler üzerinde yükselen Türkiye’mizin sağlam temelleri atılmıştır.

Sevgili Dostlar,

Almanya’daki Türkler ve Türkiye’deki Almanlar, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmekte, dostluğumuzu pekiştirmekte ve her alanda yoğun olan bu ilişkilere emsalsiz, özel bir insani bağ eklemektedir.

Bu güzel geceyi, Berlin duvarının yıkılışının 20. yıldönümü kutlamalarına kısa bir süre kala Berlin Eyalet Meclisinde gerçekleştiriyor olmamız, Türk-Alman dostluğunun anlamlı bir ifadesidir.

Bu muhteşem mekânı bizlere tahsis eden başta Berlin Eyalet Meclisi Başkanı Sayın Walter Momper olmak üzere Mecliste görevli bütün ilgililere teşekkür ediyorum.

Değerli Konuklar,

Sizleri birazdan kısa bir piyano ve kanun dinletisi ile baş başa bırakacağım. Değerli sanatçılarımız Batı ve Türk müziğinden esintiler sunacaklar. Kendilerine gecemize renk kattıkları için teşekkür ediyorum.

Bu anlamlı günü bizlerle paylaşmak ve kutlamak üzere göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum, iyi akşamlar diliyorum.