Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türkiye’de Daha Kisa Sürede Pasaport Edinme İmkâni , 16.05.2011

YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA

TÜRKİYE’DE DAHA KISA SÜREDE PASAPORT EDİNME İMKÂNI HAKKINDA

DUYURU

 

 

 

Yurtdışındaki e-pasaport başvurularında yaşanan yoğunluğun yaklaşan izin dönemi ve ülkemizdeki genel seçimler dikkate alındığında daha da artması beklenmektedir. Bu nedenle, yurtdışındaki temsilciliklerimizde yığılma yaşanmakta ve işlem süreleri uzamaktadır.

 

Pasaportlarının geçerlilik süresi dolmadan önce Türkiye’ye giriş yapan vatandaşlarımızın pasaportlarını daha kısa süre içerisinde Türkiye’de değiştirmeleri mümkündür.

 

Alman makamları, vatandaşlarımızın e-pasaport başvurularını Türkiye’den yapmalarını müteakip, yeni pasaportlarıyla beraber eski pasaportlarındaki geçerli oturma izinlerini ibraz ederek, başka bir işleme gerek kalmadan, Almanya’ya giriş yapabileceklerini ve sorun yaşamayacaklarını teyit etmektedirler.

 

Türkiye’de e-pasaport başvurusu 81 il ve 290 İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren toplam 371 başvuru merkezine yapılmakta ve vatandaş başvuruları evrakın teslimatını müteakip 3 gün içinde sonuçlandırılabilmektedir. Başvuru merkezi sayısının Türkiye genelindeki tüm ilçeleri kapsayacak şekilde arttırılması yönünde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sürmektedir.

 

Mevcut pasaportlarının geçerlilik süresi dolmayan vatandaşlarımız yeni pasaport işlemlerini Türkiye’de yaptırabilirler. Eski pasaportlar iptal edilirken, bu pasaportlardaki oturma izinlerinin üzerine iptal damgası vurulmaması veya delinmemeleri gerekmektedir.

 

Sayın vatandaşlarımızın bilgilerine önemle duyurulur.

 

T.C. Berlin Başkonsolosluğu