Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-konsolosluk- Trt , 12.03.2009

T.C. BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

           

                                                                                                                                             

 

DUYURU

 

          Bilindiği üzere, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılması çalışmaları kapsamında konsolosluk işlemlerine ilişkin temel bilgilerin, TRT Kurumu'nun televizyon kanalları üzerinden gerçekleştirdiği Telegün teletekst yayını aracılığıyla vatandaşlarımıza duyurulması amacıyla Bakanlığımız ile TRT arasında 4 Aralık 2006 tarihinde Bilgi Yayın Protokolü imzalanmıştı.

 

          Sözkonusu Protokol çerçevesinde, vatandaşlarımızın konsolosluk işlemleri konusunda ihtiyaç duyacakları temel bilgiler 600 - 619 (dahil) arasındaki ana teletekst sayfalarında ve bunların alt sayfalarında gerçek zamanlı olarak yayınlanmaktadır.

 

          Uydu ve kablo televizyon yayını aracılığıyla da dünyanın pek çok ülkesinden ulaşılabilen TRT teletekst yayınında yeralan konsolosluk işlemlerine ilişkin sayfalar, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza bilgiye ulaşma konusunda kolaylık sağlamakta ve temsilciliklerimize telefonla veya şahsen yöneltilen bilgi taleplerinin hafifletilmesine katkıda bulunmaktadır. 

 

          2009 yılı boyunca gerçekleştirilmekte olan tanıtım kampanyası çerçevesinde, e-Konsolosluk reklâm filmlerinin TRT'nin yurtdışına yayın yapan kanallarında gösterilmesinin sağlanması amacıyla anılan protokol güncellenmiş ve yeni protokol, T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Kemal Gür ile TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde imzalanmıştır.

 

          E-Konsolosluk reklâm filmi, halihazırda TRT'in yanısıra, özel TV kanallarımızın yurtdışı yayınlarında da belirli program akışları çerçevesinde yayınlanmaktadır.

 

          Saygıyla duyurulur.