Türkiye Cumhuriyeti

Berlin Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışına Seyahat Edecek Vatandaşlarımıza Duyurulur , 25.02.2009

T.C. BAŞKONSOLOSLUĞU

BERLİN

         

                                                                                                 

 

DUYURU

 

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza olduğu gibi, geçici bir süre için yurtdışına seyahat eden vatandaşlarımıza da gereken hallerde konsolosluk himayesi sağlanmaktadır.

 

       Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığımız tarafından, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilecek doğal afet, terör ve savaş gibi vatandaşlarımızın hayatlarının tehlikeye girebileceği olaylarda, vatandaşlarımızın yerinin daha hızlı bir şekilde tespit edilebilmesi ve ilgili dış temsilciliklerimiz vasıtasıyla salimen yurda dönmelerine yardımcı olunabilmesi için ilave bir sistem kurulmasına karar verilmiştir.

 

Bu sistemle, yurtdışına seyahat eden vatandaşlarımıza “e-konsolosluk” sitesi üzerinden kayıt imkânı getirilmiştir. Vatandaşlarımız, yurtdışına gidiş-dönüş tarihlerini ve gidecekleri ülke/şehri, http://www.e-konsolosluk.net/gidilenyer.aspx adresine kaydedebileceklerdir.

 

        Tamamen isteğe bağlı olarak yapılacak bu kayıtlara sadece Bakanlığımızın ve temsilcililiklerimizin ilgili birimi tarafından erişilebilecek ve seyahatlerin bitiminden sonraki bir hafta içinde sözkonusu bilgiler otomatik olarak sistemden silinecektir.

 

        Tabiatıyla bu kaydı yaptırmayan vatandaşlarımız için de konsolosluk himayesi sunulmasına devam edilecektir. “Yurtdışı Seyahat Kaydı” sadece gerekli hallerde vatandaşlarımıza süratli erişimi ve konsolosluk himayesini sağlamak amacıyla sunulan bir hizmettir

 

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.