Berlin Başkonsolosluğunca verilen iftar yemeği

Ahmet Başar Şen 09.07.2015
İFTAR YEMEĞİ VESİLESİYLE YAPILAN KONUŞMA
(9 TEMMUZ 2015, SAAT 21:00)

SAYIN BÜYÜKELÇİM,
SAYIN SENATÖR,
SAYIN BELEDİYE BAŞKANLARI,
SAYIN FEDERAL VE EYALET MİLLETVEKİLLERİ,
SAYIN EMNİYET MÜDÜRÜ,
BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİN VE BAŞKONSOLOSLUĞUMUZUN DEĞERLİ MENSUPLARI
TÜRK TOPLUMUNUN SAYGIDEĞER TEMSİLCİLERİ,
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
KIYMETLİ HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER,
RUHLARA GÜZELLİK, GÖNÜLLERE ZENGİNLİK, NEFİSLERE İRADE VE TOPLUMSAL HAYATA HUZUR GETİREN ONBİR AYIN SULTANI RAMAZAN-I ŞERİF’İ BU YIL BİR KEZ DAHA ŞÜKÜR VE SEVİNÇLE KARŞILADIK.
İFTARIMIZI BU GECE HUZUR, DOSTLUK VE SEVGİ İÇİNDE BİRBİRİMİZLE PAYLAŞIYORUZ.
İFTAR SOFRAMIZA İŞTİRAK ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR; HEPİNİZİ İÇTENLİKLE, SAYGIYLA SELAMLIYORUM.
RAMAZAN AYI İSLAM TOPLUMLARINDA İNSANLAR ARASINDA SEVGİ, SAYGI VE HOŞGÖRÜNÜN YOĞUN BİR ŞEKİLDE YAŞANDIĞI, İNANANLARIN LOKMALARINI PAYLAŞARAK KARDEŞLİKLERİNİ PEKİŞTİRDİKLERİ MÜBAREK AYDIR. BU NEDENLE, RAMAZAN MİLLETİMİZİN VE TOPLUMUMUZUN TÜM KESİMLERİ ARASINDAKİ BİRLİK VE BERABERLİĞİ, İŞBİRLİĞİ VE ORTAK HAREKET RUHUNU DAHA DA PEKİŞTİRMESİNİ DİLİYORUM.
RAMAZAN AYI, BİZLER GİBİ, VATANDAN AYRI, FARKLI DİNLERE VE KÜLTÜRLERE MENSUP İNSANLARLA BİR ARADA YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR İÇİN, HEM BİRLİKTELİĞİMİZİ KUVVETLENDİRDİĞİMİZ,
BİRBİRİMİZLE KENETLENDİĞİMİZ, HEM DE BAŞKA DİNLERE VE KÜLTÜRLERE MENSUP DOSTLARIMIZA, KOMŞULARIMIZA SEVGİ VE BARIŞI TEMEL ALAN DİNİMİZİN ANLATILDIĞI GÜNLERDİR.
BU NEDENLE, RAMAZAN AYINI BU SENE BİR KEZ DAHA COŞKUYLA KARŞILADIK. AMA İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ GÜNLERDE MAALESEF KARDEŞ MÜSLÜMAN HALKLARIN YAŞAMAKTA OLDUKLARI SAVAŞ, SIKINTI VE SARSINTILAR NEDENİYLE BÜYÜK ÜZÜNTÜ VE KEDER İÇİNDEYİZ.
KOMŞUMUZ SURİYE’DE DÖRT YILDAN BU YANA YAŞANAN İNSANLIK DRAMI, KOMŞUMUZ IRAK’TAKİ İSTİKRARSIZLIK VE KATLİAMLAR, ASIRLARDIR O BÖLGELERDE YAŞAYAN TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN YAŞADIKLARI ACILAR BİZLERİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR. AYNI ŞEKİLDE ÜLKEMİZE UZAK COĞRAFYALARDA SİNCAN’DA, ROHİNGYA’DA MÜSLÜMAN VE TÜRK KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZİN YAŞADIKLARI ACILAR DA MAALESEF YÜREĞİMİZİ BURKAN GELİŞMELERDİR. KARDEŞLERİMİZİN ACILARININ BİR AN ÖNCE DİNMESİNİ YÜCE ALLAHTAN DİLİYORUM.
DEĞERLİ MİSAFİRLER,
TÜRKİYE’DEKİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN OLDUĞU GİBİ, ALMANYA’DAKİ VATANDAŞ VE SOYDAŞLARIMIZIN DA HUZUR VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALARI, EŞİT BİREYLER OLARAK ALMAN TOPLUMUNDA HAKETTİKLERİ YERİ ALMALARI DEVLETİMİZİN ÖNCELİKLERİ ARASINDADIR.
TÜRK–ALMAN DOSTLUĞU BİLİNDİĞİ ÜZERE MEMNUNİYET VERİCİ SEVİYEDEDİR VE GÜN GEÇTİKÇE GELİŞMEKTE VE DERİNLEŞMEKTEDİR.
ALMANYA’DA YAŞAYAN ÜÇ MİLYONU AŞKIN İNSANIMIZ BU DOSTLUĞUN EN KUVVETLİ GARANTÖRÜ, EN ETKİN TAŞIYICISIDIR.
SAYIN BÜYÜKELÇİMİZİN BAŞLATTIĞI GELENEK ÇERÇEVESİNDE, KENDİLERİNDEN İLHAM VE ÖRNEK ALARAK, BAŞKONSOLOSLUKLAR OLARAK ALMANYA’DAKİ SİZ DEĞERLİ VATANDAŞLARIMIZLA İFTAR SOFRALARIMIZI PAYLAŞIYORUZ. BU SOFRALARDA GİDEREK ARTAN BİR ŞEKİLDE DAVETLERİMİZE İCABET EDEN ALMAN VE DİĞER YABANCI DOSTLARIMIZI GÖRMEK DE BİZLERİ İÇTENLİKLE MEMNUN ETMEKTEDİR.
AYNI ŞEKİLDE, ENTEGRASYONDAN SORUMLU FEDERAL DEVLET BAKANI SAYIN ÖZOĞUZ TARAFINDAN VERİLEN İFTAR YEMEĞİ, BU İFTAR YEMEĞİNDE KONUŞMA YAPAN FEDERAL ŞANSÖLYE’NİN İSLAM’IN ALMANYA’YA AİT OLDUĞUNA DAİR SÖZLERİ, BENZER ŞEKİLDE FEDERAL ŞANSÖLYE YARDIMCISI SAYIN GABRİEL’İN VE FEDERAL İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN DE MAİZİERE’İN BERLİN’DE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZCA DÜZENLENEN İFTAR PROGRAMLARINA KATILARAK VERDİKLERİ SICAK MESAJLAR BURADAKİ TOPLUMUMUZDA BÜYÜK MEMNUNİYET YARATMIŞTIR.
ALMANYA’DA BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAKTA OLAN, BU ÜLKEYE EN GÜZEL ŞEKİLDE UYUM SAĞLAMIŞ OLAN, HER ALANDA ÇOK DEĞERLİ KATKILARDA BULUNAN VE BU NİTELİKLERİYLE ALMANYA’DA VE DİĞER BATILI ÜLKELERDE YAŞAYAN GÖÇMEN TOPLUMLARINA ÖRNEK TEŞKİL EDEN TÜRK TOPLUMUNUN DEĞERİNİN GÜN GEÇTİKÇE DAHA FAZLA ANLAŞILACAĞINI UMUYORUZ. BU DEĞER ANLAŞILDIKÇA, ONLARIN TÜRK VE MÜSLÜMAN KİMLİKLERİYLE DAHA FAZLA KABUL GÖRECEKLERİNİ, AYRIMCILIK, KORKU VE HATTA DÜŞMANLIKLA DEĞİL, DAHA FAZLA DOSTLUK VE “HOŞGELDİN KÜLTÜRÜYLE” KARŞILANMALARINI BEKLİYORUZ.
ALMAN DEVLETİNİN EN ÜST DÜZEYİNDE GÖSTERİLEN BU TEVECCÜHÜN BİR SEVGİ TOMURCUĞUNDAN BİRER SEVGİ AĞACI YARATABİLEN İNSANIMIZDAN FAZLASIYLA KARŞILIK BULACAĞINDAN HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMAMALIDIR.
HÜSN-Ü KABUL KÜLTÜRÜNÜN GELECEKTE ALMAN TOPLUMUNUN TÜM KESİMLERİNE YAYILMASI, ÇOK RENKLİLİĞİN TOPLUMA GETİRDİĞİ KUVVET VE DİNANİZMİN FARKINA VARILMASI EN BÜYÜK TEMENNİLERİMİZDENDİR.
DİLERİZ Kİ, ALMANYA, TÜRK VE MÜSLÜMAN ANAHTAR SÖZCÜKLERİ SÖYLENDİĞİNDE AKLA SALDIRIYA UĞRAYAN İNSANLAR, NSU VE BENZERİ CİNAYETLER YA DA YAKILAN CAMİLER, APARTMANLAR GELMESİN. ALMAN DOSTLARIMIZIN BU DOĞRULTUDA IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI VE İSLAMOFOBYAYLA KISA, ORTA VE UZUN VADELİ STRATEJİLER ÇERÇEVESİNDE DAHA KUVVETLİ BİR MÜCADELEYE GİRECEKLERİNİ UMUYORUZ.
BU BAĞLAMDA, ALMANYA’YA HER ALANDA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNAN TÜRK TOPLUMUNUN, SADECE GENÇLERİNİN DEĞİL, TÜM FERTLERİNİN ÇİFTE VATANDAŞLIK HAKKINI ELDE EDECEĞİ GÜNLERİN YAKIN OLDUĞUNU UMMAK İSTİYORUZ.
AYNI ŞEKİLDE, AB MÜKTESEBATINA AYKIRI BİR UYGULAMA TEŞKİL EDEN AİLE BİRLEŞİMİNDE DİL KURSU ŞARTI ARANMASI UYGULAMASININ DA BİR AN ÖNCE KALDIRILARAK HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASINI TALEP ETMEYE DEVAM EDİYORUZ.
SAYIN BÜYÜKELÇİM, DEĞERLİ VATANDAŞLARIM, SEVGİLİ MİSAFİRLER,
BU GÜZEL GECENİN DÜZENLENMESİNE DEĞERLİ KATKILARDA BULUNAN DİN HİZMETLERİ ATAŞEMİZ SAYIN BİLAL ÖZTÜRK VE ATAŞELİĞİMİZE BAĞLI DEĞERLİ DİN GÖREVLİLERİMİZE İÇTEN ŞÜKRAN DUYGULARIMI BİR KEZ DAHA DİLE GETİRMEK İSTERİM. BU AKŞAMKİ İFTARIMIZA MADDİ KATKIDA BULUNAN DEĞERLİ İŞADAMIMIZ SAYIN RIFAT KAZANCIOĞLU’NA DA SİZLERİN HUZURUNDA BİR KEZ DAHA ŞÜKRANLARIMI SUNMAK İSTERİM.
SÖZLERİMİ BURADA BİTİRİRKEN, BU AKŞAMKİ KATILIMLARIYLA BİZLERİ ONURLANDIRAN SAYIN BÜYÜKELÇİMİZE, İFTARIMIZI PAYLAŞARAK BİZLERİ MUTLU EDEN SİZ DEĞERLİ MİSAFİRLERİMİZE VE ALMAN DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYOR, RAMAZAN AYININ ÜLKEMİZE, MİLLETİMİZE, TÜRKİYE DIŞINDA YAŞAYAN İNSANLARIMIZA VE TÜM İNSANLIĞA BARIŞ VE HUZUR GETİRMESİNİ, ARAMIZDAKİ SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARININ DAHA DA PEKİŞMESİNE VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.
ALLAH ORUCUNUZU KABUL ETSİN!

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü