Tiyatrom Bağış Gecesi Konuşması-Türk Evi

Mustafa Pulat 19.05.2009
Sevgili Misafirler,
Berlin’deki Toplumumuzun Önde Gelenleri,
Sayın Arman, Değerli Öğrenciler ve Basın Mensupları,
Büyükelçiliğimizin ve Başkonsolosluğumuzun kıymetli temsilcileri,

Sizleri bugün Türk Evi’nde Tiyatrom için yapılmakta olan bağış etkinliğine katılımınızdan dolayı saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz.

Almanya’da yaklaşık 50 yıldır yaşamın her alanında önemli başarılara imza atan, sadece siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın değil, kültürel hayatın da ayrılmaz bir parçası haline gelen Türklerin, sanatın çeşitli dalları içinde tiyatro alanında da başarılı faaliyetlerde bulunmaları bizler için iftihar verilesi olmuştur.

Bu anlamda TİYATROM, 1984 yılı Ekim ayından bu yana, Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bir kültür merkezi olan Berlin’de, önemli bir ihtiyacı karşılamakta ve insanlarımızın kendi kültürleriyle, dilleriyle ve Türkiye ile bağlarının devamına katkı sağlamakta, bu bağları güçlendirmektedir.

TİYATROM, bugüne kadar, sergilediği tiyatro oyunları, düzenlediği söyleşi, müzik ve edebiyat toplantılarıyla, konserlerle Berlinli sanatseverlerin gönlünde önemli bir yer kazanmıştır.

TİYATROM, aynı zamanda, yaklaşık çeyrek asırdır Berlin’deki Türk toplumunun sanatsal yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlamış, çocuklarımız ve gençlerimiz için bir eğitim yuvası olarak hizmet vermiştir.

Berlin Senatörlüğü Kültür Müsteşarlığı’nca TİYATROM’un sanatsal etkinlikleri için sağlanan mali desteğin 2008 yılının Ocak ayında sona ermesi, TİYATROM ve buradaki toplumumuz için talihsiz bir gelişme olmuştur. TİYATROM’un, yaklaşık bir buçuk senedir, salonlarının kirasını dahi ödeyemeden zor koşullarda sanat faaliyetlerine devam etme çabası içerisinde olduğu hepinizin malumudur.

Düzenlediğimiz bu gece vesilesiyle sizlerin Berlin’deki tek Türk tiyatrosuna yapacağınız cömert bağışlar, TİYATROM’un bazı mali sorunlarının kısa vadede çözümlenmesine önemli katkı sağlayacaktır. Dayanışma ve işbirliğini şiar edinmiş toplumumuzun bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

Öte yandan, TİYATROM’un sanat faaliyetlerine ve gençlerimize hizmetlerine devam edebilmesi, süreklilik arz eden mali destekle mümkün olabilecektir. Berlin’de sayıları 6.000’e ulaşan, yıllık ciroları milyarlarca Avro’yu bulan iş adamlarımızın TİYATROM’u desteklemeleri bizler için önem taşımaktadır.

Desteğinizi, nakdi olarak veya uygun bulacağınız bir başka şekilde veya ailenize, arkadaşlarınıza veya personelinize dağıtabileceğiniz TİYATROM’un oyunlarına yıllık bilet almak suretiyle gösterebilirsiniz. Bağışlarınızı makbuz karşılığı kabul etmek üzere TİYATROM’un yetkilileri bu akşam aramızda bulunmaktadır.

TİYATROM’un yeni yapılanması ve yeni unsurlar içeren anlayışı hakkında sizlere birazdan bir sunuş yapılacaktır. Sunuşta, TİYATROM’un, hizmetlerinin ve çalışmalarının, çocuklarımızın ve gençlerimizin okul dışı eğitimlerine katkıda bulunma üzerinde yoğunlaşacağını ve “sanat, kültür, eğitim kurumu” niteliğinin daha da güçlendirildiğini göreceksiniz.

Bu vesileyle, Berlin Eyaleti ilgili makamlarının, TİYATROM’un bundan sonraki çalışmalarını desteklemeleri ümidimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde katkılarını esirgemeyen Sayın Ali Güven ve Sayın Erkan Ulu’ya teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, davet mektuplarımız çerçevesinde hâlihazırda TİYATROM’a bağışta bulunmuş olan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu etkinliğe katılmanız ve yapacağınız cömert katkı için de şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve iyi bir akşam geçirmenizi diliyorum. Saygılarımla.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü