29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu konuşması - Rede anlässlich des türkischen Nationalfeiertags

Ahmet Başar Şen 31.10.2013

Sayın Büyükelçim, Değerli Hanımefendi,

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yıl dönümünü coşku ve kıvançla kutluyoruz. En büyük bayramımızda, bu gurur gününde hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyor, hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum.
Cumhuriyet, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenlik ve bağımsızlık iradesinin ortaya çıkardığı bir eserdir.
Bugün, Cumhuriyetimizin kurucuları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, vatanımızın bağımsızlığı birlik ve bütünlüğü uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz için her şeylerini ortaya koyan kahraman gazilerimizi derin minnet duygularımızla anıyoruz.
Kıymetli Misafirler,
90 yıl milletlerin hayatında çok uzun bir süre değildir.
Böyle bir çerçeveden bakıldığında binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin çağdaş halkasını oluşturan Cumhuriyetimizin genç yaşına rağmen son derece sağlam kökler oluşturduğunu görmek bizlere kıvanç vermektedir.
Uzun savaşların yakıp yıktığı topraklarda, imkansızlıklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu kadar kısa bir sürede modern bir devlete dönüşerek bugünkü seviyeye ulaşması, örnek bir başarı ve gurur tablosudur.
Türkiye 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde büyük dönüşümleri ve kalkınma atılımlarını başarıyla hayata geçirebilmiştir. 90 yıl önce 13 milyon olan Türkiye’nin nüfusu bugün 75 milyondur.
Bu nüfusun yarısı 30 yaş altındadır. 90 yıl önce Türkiye’deki okuryazarlık oranı % 15 civarındaydı. Bugün % 98 okuryazardır.
90 yıl önce Türkiye’de sadece 23 lisemiz vardı. 9 yüksek okulda % 10’u kadın 2900 öğrenci öğretim görüyordu. Bugün 179 üniversitemizde 5 milyona yakın lisans ve lisansüstü öğrencisi kayıtlıdır. Bunların % 45’i kız öğrencidir. Üniversite öğretim elemanı sayısı 120.000’i aşmıştır. Bunların 49.000’i, yani % 40’tan fazlası kadındır.
1923’te, tarım ülkesi olan Türkiye, 2013 yılında artık sanayileşmiş bir ülkedir. Türkiye Avrupa'nın en büyük ikinci çelik üreticisidir. Yıllık toplam otomotiv üretimi 1.1 milyondur.
Beyaz eşya sektörümüz yıllık yaklaşık 25 milyon adet üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük üretim üssüdür. Beyaz eşya sektörünün başlıca ihracat pazarı ise Avrupadır. Ulusal havayolumuz THY, boyutları ve kalitesiyle dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasındadır. Bugün artık, dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olan Türkiye, asırlık yaşına varmadan ilk on ekonomi arasında yeralmak istemektedir.
Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, bu çağdaş ilkelere dayalı rejimiyle de bölgesinde bir istisnadır. Sadece ekonomik, siyasi ve beşeri açıdan değil, demokratikleşme açısından da, “çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir. Mevcut göstergelere bakıldığında, tüm bunlar ulaşılması zor hedefler gibi görünmemektedir.
Değerli Misafirler,
Konuşmamın bu bölümünde, kısaca, Almanya’daki birinci nesil insanımıza değinmek istiyorum.
Türkiye’de o zamanlar yaşanan ekonomik sorunlar ve Almanya’daki işgücü ihtiyacı nedeniyle 52 yıl önce Almanya’ya gelmeye başlayan ve misafir işçi olarak adlandırılan birinci nesil Türk göçmenler, vatanlarından uzakta, gurbette, emekleri ile Almanya ekonomisine büyük katkılarda bulunmuşlardır.
Çocuklarına, torunlarına daha iyi hayat şartları vermeye çalışırken, aynı zamanda Alman dostları ile birlikte Avrupa’nın başat ekonomisini inşa etmişlerdir. Buna paralel olarak, ekonomik krizlerle çalkalanan 1960’lı 1970’li yıllarda Türkiye’ye gönderdikleri “işçi dövizleriyle” Türk ekonomisine de önemli katkılarda bulunmuşlardır.
Bugün onlardan, birinci nesilden bazı temsilcilerin de aramızda olmalarını istedik ve kendilerini davet ettik. Geldiler, şeref verdiler. Onlara hepinizin huzurunda Türkiye’ye, Türk-Alman toplumuna ve Türk-Alman dostluğuna yaptıkları katkılardan ötürü bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.
Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler,
Aradan geçen sürede, Türkiye işçi gönderen bir konumdan işçi göçü alan bir ülkeye dönüşmüştür. Türkiye’de iş arayanlar arasında Almanlar da bulunmaktadır. Öte yandan, Almanya da burada yaşayan Türkler için gurbet olmaktan, ikinci ve acı vatan olmaktan çıkmıştır.
Bugün Almanya’da artık 4. neslinden bahsettiğimiz Almanyalı Türkler her alanda önemli başarılara imza atmaktadır. Onbinlerce Türk kökenli girişimci, çoğunluğu Alman yüzbinlerce insana istihdam imkanı sağlamaktadır. Türk kökenli bir siyasi parti başkanı, eyalet bakanları, müsteşarları vardır.
Federal Parlamento’da 11, Berlin Eyalet parlamentosunda ise 8 Türk kökenli milletvekili görev yapmaktadır. Fatih Akın’ın filmleri, rakip takım Türk olmadığı sürece, Mesut Özil’in golleri bizlere gurur vermektedir.
Almanya Türk toplumunun bundan sonra da aynı başarılı çizgiyi sürdüreceğinden, kültürel kimliğini ve milli benliğini kaybetmeden, birlik ve beraberlik içinde hem Almanya’ya, hem Türkiye’ye hem de Türk-Alman dostluğuna katkılarda bulunmaya devam edeceğinden hiçbir şüphemiz bulunmamaktadır.
Değerli Vatandaşlarım,
Bu duygularla, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı en iyi dileklerimle kutlar, aramızda bulunan Alman ve diğer ülkelerden dostlarımıza bizlerle bu coşkulu günü paylaştıkları için memnuniyetimi ifade ederken, hepinize güzel bir akşam dilerim.Sehr geehrter Herr Botschafter Karslıoğlu und Frau Karslıoğlu

Verehrte Damen und Herren,

mit großer Freude feiern wir dieses Jahr den 90. Jahrestag der Ausrufung der Republik Türkei. Ich heiße Sie alle herzlich willkommen zu unserem Nationalfeiertag.
Wir gedenken dem Gründungsvater unserer Republik, Mustafa Kemal Atatürk, seinen Weggefährten und den Märtyrern, die sich für die Unabhängigkeit unseres Landes geopfert haben.
Verehrte Gäste,
90 Jahre sind in der Geschichte einer Nation keine allzu lange Zeit. Betrachtet man die Türkei aus dieser Perspektive, so ist es besonders erfreulich, zu sehen, wie diese junge Republik sich in so kurzer Zeit zu einem modernen Staat verwandelte und starke, stabile Wurzeln schlug.
In diesen 90 Jahren konnte die Türkei große historische Transformationsprozesse durchgehen und sich zu einem fortschrittlichen Land entwickeln.
Vor 90 Jahren betrug die Bevölkerung der Türkei 13 Millionen. Heute sind es 75 Millionen. Die Hälfe davon ist unter 30 Jahre alt. Vor 90 Jahren betrug die Alphabetisierungrate 15%. Heute beträgt sie 98%.
Vor 90 Jahren gab es in der Türkei nur 23 Gymnasien und 9 Hochschulen. Der Frauenanteil an insgesamt 2.900 Studierenden betrug damals nur 10%.
Heute studieren an 179 türkischen Universitäten 5.000.000 junge Leute, 45 % davon sind Studentinnen. Dort lehren über 120.000 Professoren und andere Lehrbeauftragte, 49.000 davon, das macht 40%, sind Frauen.
Die Türkei, die bei ihrer Gründung im Jahr 1923 ein Agrarland war, hat sich heute zu einem Industrieland entwickelt. Sie ist Europas zweitgrößter Stahlproduzent. Ihre Automobilproduktion beträgt jährlich mehr als 1,1 Millionen. Mit 25 Millionen Stück im Jahr ist sie Europas grösster Elektrogeräte-hersteller. Allerdings sind die grössten Abnehmer mit Abstand die EU-Länder. Turkish Airlines zählt weltweit zu den größten und besten Fluggesellschaften. Die Türkei ist derzeit die 16. größte Volkswirtschaft.
Unser Ziel ist es, zu den weltweit zehn größten zu gehören, bevor unsere Republik ein Jahrhundert alt wird.
Meine Damen und Herren,
Auch als ein demokratischer, säkularistischer und sozialer Rechtsstaat stellt die Türkei ein einzigartiges Land in seiner Region dar. Wir möchten nicht nur wirtschaftlich, sondern auch hinsichtlich der Demokratisierung zu den fortschrittlichsten Gesellschaften der Welt gehören. Betrachtet man den aktuellen Stand der Türkei, so scheinen diese Ziele nicht allzu fern.

Verehrte Gäste,
Heute Abend möchte ich Sie auch auf die erste Generation der türkeistämmigen Migranten in Deutschland aufmerksam machen. Aus wirtschaftlichen Gründen haben sie vor 52 Jahren begonnen, als Gastarbeiter nach Deutschland auszuwandern. Sie versuchten ihren Kindern ein besseres Leben zu ermöglichen. Mit ihrem Fleiss haben sie beim Wiederaufbau Deutschlands einen immensen Beitrag geleistet. Gemeinsam mit ihren deutschen Kollegen haben sie die stärkste Wirtschaft Europas aufgebaut. Gleichzeitig haben sie durch ihre Transferzahlungen aus Deutschland in den 60-ern und 70-ern der durch internationale Wirtschaftskrisen angeschlagenen Türkei grosse finanzielle Unterstützung geleistet.
Mein Wunsch war es, dass einige Vertreter dieser Generation heute Abend hier unter uns sind. Sie sind unserer Einladung gefolgt und haben uns mit ihrer Anwesenheit beehrt. Ich möchte mich an dieser Stelle für ihren großen Beitrag, den sie für die Türkei und für die türkisch-deutsche Freundschaft geleistet haben, herzlich bedanken.
Meine Damen und Herren,
Die Zeiten ändern sich. Inzwischen ist die Türkei selbst ein Ziel der internationalen Arbeiterwanderung geworden. Auch manche Deutsche kommen in die Türkei, um Arbeit zu suchen.
Auf der anderen Seite ist Deutschland heutzutage kein fremdes Land mehr für die Türken, die hier leben; keine bittere Fremde mehr, sondern Heimat, Zuhause. Die mittlerweile 4. Generation der türkeistämmigen Migranten in Deutschland beteiligen sich in allen Bereichen der deutschen Gesellschaft. Ihre Mehrheit beherrscht Deutsch so wie ihre Muttersprache. Zehntausende türkischstämmige Unternehmer ermöglichen Hundertausenden einen Arbeitsplatz – die Mehrheit von ihnen sind deutsche. Es gibt inzwischen einen türkeistämmigen Parteivorsitzenden, viele Landesminister, Staatssekretäre und 11 Bundestagsabgeordnete. Im Abgeordnetenhaus von Berlin sind es 8.
Nicht nur die Deutschen können stolz auf die erfolgreichen Filme von Fatih Akın oder die Tore von Mesut Özil sein, sondern auch die Deutsch-Türken. Natürlich, solange die gegnerische Mannschaft nicht die Türkei ist.
Wir haben keine Zweifel daran, dass die in Deutschland lebenden türkischen Staatsbürger und die türkeistämmigen Staatsbürger Deutschlands hierzulande weiterhin eine aktive Rolle in allen erdenklichen Bereichen des gesellschaftlichen Lebens einnehmen und ein starkes Bindeglied zwischen Türkei und Deutschland sein werden.
Verehrte Gäste,
An dieser Stelle bedanke ich mich bei allen, die heute Abend unserer Einladung gefolgt sind, gratuliere meinen Landsleuten zu unserem Tag der Republik und wünsche Ihnen allen einen angenehmen Abend mit anregenden Gesprächen, die zur Vertiefung der türkisch-deutschen Freundschaft beitragen mögen.
Vielen Dank.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü