Ramazan Bayramı Vesilesiyle halka açık bayramlaşma töreni

Ahmet Başar Şen 09.08.2013


Değerli Vatandaşlarımız,

Bir mübarek Ramazan ayını daha geride bıraktık. Sizlerle, Berlinli vatandaşlarımız ve soydaşlarımızla beraberce Ramazan Bayramı’na erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar, sevgi, merhamet, barış, dostluk ve kardeşlik duygularının yoğunlaştığı, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiği özel günlerimizdir.

Bu özel günlerimizde, vatan, aile ve akraba özlemi çeken vatandaşlarımızın, bayrağına, vatan toprağına, yurttaşına hasretini bir ölçüde giderebilmek, en azından ortak hasretimizi paylaşabilmek için bugün burada bir bayramlaşma tertip etmek istedik. Katıldığınız için, burada bizlerle bayram coşkusunu paylaştığınız için Başkonsolosluğumuzun tüm çalışanları adına teşekkür ederim.

Görev bölgemizde yaşayan siz değerli vatandaşlarımız arasındaki dayanışmanın her geçen gün daha da geliştiğini, birlik ve beraberliğin daha da güçlendiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz. Ayrıca, ekonomik, siyasi, kültürel, her alanda başarı hikayelerinizin çoğaldığını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Almanya’da tarihi, milli ve kültürel değerlerimizi tanıtarak ülkemize yaptığınız katkıları da takdirle karşılıyoruz.

Bunların yanı sıra, Ramazan’ın Alman dostlarımızdan da ilgi görmesi, bizim iftar davetlerimize katılmaları ve onların da Müslümanlara duydukları ilgi ve saygıyı göstermek üzere, dinimize ve kültürümüze dikkat edilerek hazırlanmış olan iftar yemekleri vermeleri bizleri memnun etmiştir. Bu bir kabul göstergesidir. Bu yemeklerde yenenler değil, söylenenler, konuşulanlar, yani şekil değil, fikirler önemlidir. İşte bu konuşmalarda Alman dostlarımızdan İslam’ın, Müslümanların ve elbetteki Almanya’da bunların çok büyük çoğunluğunu oluşturan Türklerin Almanya’nın ayrılmaz birer parçası olduğunun vurgulanması güzel bir gelişmedir.

Değerli Dostlarım,

Maalesef, bu Bayramda Berlinli çok değerli bir kültür adamını, ud sanatçısı, bestekar, şef ve öğretmen Sayın Nuri Karademirli’yi kaybetmenin hüznünü de yaşıyoruz. Türk müziğine, kültürüne hayran olan, müziğimizi Berlin’de yaşatan ve genç nesillerimize aktarılmasına köprü olan merhum Karademirli’yi sizlerin huzurunda saygıyla anıyorum. Allah rahmet eylesin!

Sayın Berlinli Vatandaşlarım, Soydaşlarım,

Bayram sevincimizi, zor durumdaki kardeşlerimizle, yaşlılarımızla, yoksul ve düşkünlerimizle de paylaşmayı ihmal etmeyelim, sevinçte de kederde de onlarla birlikte olduğumuzu gösterelim. Ayrıca, yine bu sevinci Alman dostlarınızla, komşularınızla, iş arkadaşlarınızla da paylaşmanızı, böylece Türk kültüründen bu çok önemli kesiti onlara da öğretmeyi lütfen ihmal etmeyin. Böylece dinimizin ibadeti emrederken, insani bir boyut olan sevinci, coşkuyu, kardeşliği beraberce yaşamayı, çocuklarımızla paylaşmayı da öğrettiğini onlar da görmüş olsunlar.

Sevgili Çocuklar,

Ramazan Bayramı sizler için özel bir sevinç ve coşku kaynağı. Biz çocukken amcaların teyzelerin elini öptüğümüzde bizlere verilen harçlıklarla çok mutlu olurduk. Bazen harçlık değil şeker verilirdi ki onun da sizler için ayrı bir sevinç olduğunu tabii ki biliyorum. Zaten verilen harçlıklarla da şeker gazoz kuruyemiş alırdık. Onun için bayramımızı da hep Şeker Bayramı diye anar, heyecanla bekler, sevinçle karşılardık. Bugün Başkonsolosluğunuza geldiniz. Burası sizin vatanınızın toprağı. Bu bayrak sizin bayrağınız. Başkonsolosluk sizin eviniz. Ne zaman isterseniz buraya gelin. Kendiniz evinizdeymiş gibi rahat hissedin, ki bizler sevinelim, mutlu olalım.

Sevgili Dostlar,

Bugünkü Bayramlaşma programımızın böyle güzel bir biçimde gerçekleştirilmesine, ikramımıza, çocuklarımızın sevindirilmesine yardımcı olan değerli işadamlarımıza sizlerin huzurlarında bir kez daha teşekkür etmek istiyorum:
Ana sponsorumuz olan Bolu Gıda Süpermarketler Grubu’ndan Sayın Rıfat Kazancıoğlu’na,
diğer sponsorlarımız
Hasır Restaurant’tan Sayın Saim Aygün,
Kaplan Döner’den Sayın Remzi Kaplan,
City Hostel 54’ten Sayın Kemal Değirmenci,
Manolya Elektronik/Ev aletlerinden Sayın Sabahattin Sarı ve
Möbelland Mobilya’dan Sayın Veli Tüfekçi’ye,
Bayramlaşma duyurumuzun halkımıza ulaştırılmasına yardımcı olan, Başkonsolosluğumuzu kendilerinden rica ettiğimiz her defasında destekleyen Metropol FM’e ve duyurumuzu yayımlayan Berlintürk’e içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, bugün bizimle birlikte olsunlar olmasınlar, görev bölgemizdeki bütün vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Bayramımızın tüm insanlık için huzur ve mutluluğu arttıran günler olmasını, barışa ve insanoğlunun kardeş olduğunun hatırlanmasına vesile oluşturmasını temenni ediyorum.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü