CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONUNDA YAPILAN KONUŞMA

Mustafa Pulat 29.10.2012

Sayın Bakan Yardımcım,
Sayın Büyükelçim, Sayın Hanımefendiler,
Muhterem Konuklar,

Bugün Cumhuriyetimizin 89. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu coşkuyu bizlerle paylaşmak üzere buraya geldiğiniz için sizlere teşekkürlerimi sunuyor ve hoş geldiniz diyorum.

Bu yılki Cumhuriyet Bayramı coşkumuz, Kurban Bayramı ile birleşerek daha da artmıştır. Yarın yapılacak olan Berlin Büyükelçiliğimizin yeni kançılarya binasının açılış töreni bu güzel günlere ayrı bir tarihi anlam katacaktır.

Bu güzel akşamda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Gazilerimize minnet duygularımızı sunuyoruz.

Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 ulusumuzun tarihinde bir dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kurulması ve ardından uygulamaya konulan geniş kapsamlı reformlarla ülkemizin sadece siyasi, ekonomik ve sosyal altyapısını değil, milletimizin kaderini kısa sürede değiştirmiştir.

Cumhuriyetimizin kurulmasıyla, demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve serbest piyasa ekonomisi gibi çağdaş temel değerler üzerinde yükselen Türkiye’mizin sağlam temelleri atılmıştır.50 yıldan uzun bir süredir Almanya’da var olan insanımızın siyasi, ekonomik, sosyal, akademik, kültürel ve spor alanlarındaki başarıları ülkemiz açısından da sevinç ve gurur kaynağıdır.

Almanya’daki Türkler ve Türkiye’deki Almanlar, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmekte, dostluğumuzu pekiştirmekte ve her alanda yoğun olan bu ilişkilere emsalsiz, özel bir insani bağ eklemektedir.

On yıllarca geçici gözle görülmelerine rağmen Türkler Alman toplumuna uyum ve katılım sağlamak amacıyla yoğun çaba göstermektedirler. Ekonomik, sosyal, akademik ve kültürel hayata katkı sağlayan başarılı insanlarımızın sayısının giderek arttığını memnuniyetle gözlemliyorum. Bu başarılarıyla insanlarımız Almanya’da artık kalıcıdır.

Ancak daha iyi eğitimli, daha iyi Almanca bilen genç nesiller, artık daha fazla katılım ve fırsat eşitliği talep etmektedirler. Çok dillilik bir zenginlik ise, bugün için Almanca dil bilgisi eksikliği değil, anadil eksikliği gençlerimiz ve çocuklarımız için daha ciddi bir sorundur.

Uyum konusunda uygulanmakta olan sosyal politikalara daha fazla zaman ve şans verilmelidir. Uyum tartışmalarının insani zeminde yürütülmesi gerekir. Bu konuda başta siyasetçiler olmak üzere toplumun kanaat önderlerine ve basına büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Uyum konusundaki tartışmalar, rasyonel ve akademik bir perspektifle objektif olarak yapılmalı ve katılım boyutunu da içermelidir. Nitekim bu şekilde yapılan araştırmalar kolaycı genellemelerin yanlış olduğunu göstermektedir.

Berlin’deki görev sürem boyunca, Berlin duvarının yıkılışının 20. Yıldönümünü, göçün 50. Yılını birlikte kutladık. NSU cinayetlerinin ortaya çıkmasını dehşetle izledik.
Ancak hiçbir zaman sorunları çözme odaklı ortak çalışma şevkimizi, ortak geleceğimize olan inancımızı ve iyimserliğimizi kaybetmedik.

Vatandaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla, Alman makamlarıyla yakın iş ilişkisi, şahsi dostluklar kurduk.

Berlin Başkonsolosluğu olarak toplumumuza en iyi şekilde ve insan odaklı olarak hizmet vermeye çalıştık. Altyapımızı güçlendirirken, hizmet kalitemizi ve anlayışımızı çağdaş ve demokratik değerler üzerinde devamlı surette geliştirmeye gayret ettik.

Vatandaşlarımıza, derneklerimize en iyi şekilde konsolosluk hizmetleri ve koruması sunmak, insanımızla ilgili makamlar arasında karşılıklı anlayışı ve diyalogu geliştirmek, sorunları gidermek, ekonomik, kültürel ilişkileri bütün boyutlarıyla geliştirmek temel amaçlarımız oldu. Hoş bir seda bırakabildiysek ne mutlu bize!

2008 yılından bu yana büyük bir onurla ve mutlulukla yapmakta olduğum görevim iki gün sonra resmi olarak sona erecektir. Bana ve değerli eşime Berlin’deki görevimiz süresince gösterdiğiniz yakınlık, dayanışma, dostluk ve yardımlaşma için bu vesile teşekkür ediyoruz.

Bu vesile ile Türkiye’nin Nijerya Büyükelçisi olarak atandığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu akşamki etkinliğimiz için bu güzel mekânı bizlere tahsis eden Berlin Eyalet makamlarına, katkıları için İş Bankası, Kaplan Döner ve Yedi Gün Firmalarına ve Bakanlığımızın kurumsal destekçisi THY’na teşekkür ediyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı geçmiş Kurban Bayramınızı kutluyor, sizlere ailemle birlikte hoşça kalın diyorum.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü