6. Türkischsprachiger Umwelltag in Berlin

Mustafa Pulat 28.09.2012Müsteşar Herr Gaebler, Sayın Büyükelçim,
Sayın Nitsch,
Değerli misafirler,


Ünlü düşünür Mahatma Gandhi’nin “Dünyada görmek istediğin değişimin parçası ol” sözünü parola edinerek, 6. Berlin Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bugün bizleri biraraya getiren Yeşil Çember Derneği’ne teşekkürlerimle konuşmama başlamak istiyorum.

Her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nün yanısıra Berlin’de çevreye özel bir günün daha kutlanmasını, bu kutlamalarda Türkçe’nin de aktif olarak kullanılmasını takdir ediyorum. Bu etkinlikle kamuoyonun dikkatinin bir kere daha çevre gibi hassas bir konuya çekilmesi, çevre konusunda önemli hatırlatmaların yapılması ve belki de en önemlisi çocuklarımıza çevre bilincinin aşılanabilmesi için bir vesile ilave bir ortam daha yaratılmasının büyük ehemmiyet taşıdığına inanıyorum.

Malumları olduğu üzere dünyamız çevre kirliliği, küresel ısınma ve iklim değişikliği, su kaynaklarının ve su ürünlerinin azalması, doğal bitki örtüsünün ve ozon tabakasının tahrip edilmesi gibi muhtelif sorun ve risklerle karşı karşıyadır. İnsanlığın bu sorunların ortaya çıkmasındaki rolünü hesaba katarak, bunları hafifletmek veya üstesinden gelmek için de bizlere büyük roller düştüğünü kabul etmemiz gerekmektedir.

Bu bilinçten hareketle, evlerimizde elektrik, su ve yakıt tasarrufuna dikkat ederek, olabildiğince az atık üreterek, mevcut çöplerimizi ise geri dönüşüm için ayrıştırarak çevre sorunları ile mücadeleye önemli katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu şekilde davranarak yalnızca üzerimize düşen görevi yerine getirmekle kalmayacak, çocuklarımıza iyi birer örnek teşkil ederek, onları çevre bilinci yüksek bireyler olarak yetiştirerek dünyamızın geleceğine daha uzun vadeli bir yatırım yapmış olacağız. Görmek istediğimiz değişimin bir parçası olmak ancak bu şekilde gerçekleşecektir.
Değerli konuklar,
Etrafında geniş ormanlara sahip olan Berlin’de yaşayan bizler, aslında çok şanslıyız. Büyük bir şehirde yaşamamıza rağmen temiz hava soluma, doğada, ormanlarda vakit geçirme imkânına sahibiz. Doğanın güzelliklerinden geniş şekilde istifade edebilen bir şehrin sakinleri olarak, bunun gelecek nesillerin de hakkı olduğunu unutmadan, tüm Berlinlilerin çevrenin korunmasına daha bilinçli ve özenli bir şekilde yaklaşmasını temenni ediyorum.
Bu vesileyle, her sene Çevre Günü etkinlikleri düzenleyerek Berlinlilerin, Berlinli Türklerin çevre konularına ilgisini artıran, canlı tutan Sayın Gülcan Hanımın ve Yeşil Çember Derneğindeki değerli çalışma arkadaşlarının başarılı ve ses getiren çalışmalarının devamını diliyorum.
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü