Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu Olağanüstü Genel Kurulu Konuşması

Mustafa Pulat 11.08.2012
Sayın Başkan, Sayın Kolat, Değerli Üyeler,
Sevgili Konuklar, Basın Mensupları,

Bugün Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu Olağanüstü Genel Kurulu vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu toplantıya beni davet ettiğiniz için teşekkür ediyor, kurul çalışmalarının başarılı geçmesini diliyorum. Bu toplantıda TBB Başkanlığına yapacağınız seçimin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Derneklerimiz Berlin’deki Türk toplumunun gücüdür. Derneklerimizin faaliyet alanlarında başarı göstererek üyelerine ve toplumumuza yararlı olmaları bizim için önemlidir. Berlin’de geniş bir yelpazede çalışan derneklerimiz içinde TBB çalışmalarıyla öne çıkmaktadır. Bu bakımdan TBB’den buradaki toplumumuzun beklentisi büyüktür. TBB gibi dernekler Türk-Alman işbirliğinin somut alanlarda gelişmesine, katılımın artmasına ve diyalogun güçlenmesine katkı yapmaktadır.
Demokratik geleneklere uygun her seçim derneklerimiz ve bunların bağlı oldukları çatı örgütlerini güçlendirmektedir. Her yönetici ve yönetim kurulu kendi dönemlerinde ellerinden geldiğince derneklerini daha ileriye taşımaya çalışmaktadırlar. Bu çerçevede, seçimleri kazananların ve kaybedenlerin bu süreci bayrak yarışı olarak değerlendirmeleri ve bütünü kucaklayıcı şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.
Sonuç olarak, mütevazi de olsa geride geliştirilmeye müsait kalıcı eserler ve hoş bir seda bırakmak, sorun, uzlaşmazlık ve çatışma bırakmaktan önemlidir. Esasen her yönetim ellerindeki imkanlarla bir önceki yönetimin yaptıkları üzerine bir şeyler eklemektedir.
Bu bağlamda ayrıca, derneklerimizin geleceğimiz olan gençlere ve kadın üyelere gereken önemi vermeleri ve buradaki toplumumuzun ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesine imkanları ölçüsünde katkı yapmaları ve dayanışma göstermeleri beklentimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Derneklerimiz içinde üyeler arasında olduğu kadar derneklerimiz arasında da birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesini önemli buluyorum. Genel eğitim sorunları, Türkçe anadil eğitimi, okulda ve işyerinde fırsat eşitsizliği, ırkçılık ve ayrımcılık gibi güncel küresel sorunlar karşısında ortak çıkarlar etrafında birleşme ve demokratik yöntemlerle ortak hareket etme refleksinin geliştirilmesinin keza gerekli ve önemli olduğunu düşünüyorum.
TBB gibi saygın örgütlerin bu bağlamda oynadıkları olumlu rolün altını çizmekte fayda görüyorum. Derneklerimizin karar verici makamlarla; Türk ve özellikle Alman basınıyla kuracakları yakın işbirliği ve yapıcı ilişkiler, üyelerinin ve toplumun genel yararına olacaktır.
Değerli arkadaşlar, bu vesile ile ülkemiz için canlarını feda eden şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Kutsal Ramazan ayınızı kutluyor, şimdiden güzel, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi; seçilecek yeni yönetimin hayırlı, uğurlu olmasını; yeni başkanın ve çalışma arkadaşlarının başarılı olmalarını temenni ediyorum.
Hepinize sevgi ve saygı sunuyorum. Teşekkürler.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü