Başkonsolosluğumuzun düzenlediği iftar yemeği

Ahmet Başar Şen 30.06.2016
İFTAR YEMEĞİ VESİLESİYLE YAPILAN KONUŞMA

BAŞKONSOLOSLUĞUMUZUN BEŞ YILDAN BU YANA DÜZENLEDİĞİ VE ARTIK GELENEKSELLEŞEN İFTAR DAVETİMİZDE SİZLERLE BİR KEZ DAHA BİRLİKTE OLMAKTAN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUM. SOFRAMIZA İŞTİRAK ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR; HEPİNİZİ İÇTENLİKLE, SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

BUGÜNLERDE ÜLKEMİZDE YAŞANAN TERÖR SALDIRILARI NEDENİYLE BÜYÜK ÜZÜNTÜ VE KEDER İÇİNDEYİZ. İFTARIMIZI PAYLAŞIRKEN, EVVELKİ AKŞAM, BİZ YİNE BURADA ORUÇLARIMIZI AÇTIĞIMIZ SIRALARDA İSTANBUL’DA İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALAMAMIŞ CANİ TERÖRİSTLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN MENFUR SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZI VE YABANCI MİSAFİRLERİMİZİ, AYRICA DÜN MARDİN’DE ŞEHİT EDİLEN GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZİ SAYGI VE RAHMETLE ANMAK İSTİYORUM. ŞİMDİ HEPİNİZİ, ONLARIN HATIRASI ÖNÜNDE BİR DAKİKA SAYGI DURUŞUNA DAVET EDİYORUM.
----------------------------------
RAMAZAN AYI, MÜSLÜMANLARIN VİCDAN MUHASEBESİ YAPTIKLARI, İSLAM TOPLUMLARINDA İNSANLAR ARASINDA SEVGİ, SAYGI VE HOŞGÖRÜNÜN YOĞUN BİR ŞEKİLDE YAŞANDIĞI, LOKMALARIN PAYLAŞILDIĞI, KARDEŞLİKLERİN PEKİŞTİRİLDİĞİ MÜBAREK AYDIR.

BU NEDENLE BU SENE YİNE SEVİNÇ VE COŞKUYLA KARŞILADIĞIMIZ RAMAZAN AYINDA MÜSLÜMAN DÜNYASINDAKİ SAVAŞ VE ÇATIŞMALARIN SÜRDÜĞÜNÜ GÖRMEK BİZLERİ ÜZMEKTEDİR. SURİYE, IRAK, YEMEN, ARAKAN, KIRIM VE DAHA BİRÇOK YERDE MİLYONLARCA MÜSLÜMAN BU RAMAZAN AYINDA DA ACILAR İÇERİSİNDEDİR. GEÇEN YIL DÜNYA ÜZERİNDE BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU MÜSLÜMANLARDAN OLUŞAN MÜLTECİLERİN TOPLAM SAYISI 60 MİLYONU AŞMIŞTIR.
BU ACI DOLU DÖNEM ASLINDA TÜM İNSANLIK İÇİN BİR SINAV TEŞKİL ETMEKTEDİR.

TÜRKİYE, 5 YILA YAKIN BİR SÜREDİR, BUGÜN SAYILARI 3 MİLYONU AŞAN YABANCI SIĞINMACILARLA EKMEĞİNİ PAYLAŞMAKTADIR. DÜNYA ÇAPINDA EN FAZLA SAYIDA SIĞINMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPAN, 1 MİLYON SURİYELİ ÇOCUĞA EĞİTİM İMKANI SAĞLAYAN, GAYRİSAFİ MİLLİ HASILASINA ORANLA DÜNYA ÜZERİNDE EN FAZLA İNSANİ YARDIM YAPAN TÜRKİYE, BU KONUDA ÖRNEK ÜLKE NİTELİĞİ TAŞIMAKTADIR.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA HER ALANDA YOĞUN VE GİRİFT İLİŞKİLER BULUNMAKTADIR. ALMANYA’DA YAŞAYAN SAYILARI ÜÇ MİLYONU AŞAN İNSANIMIZ İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞLARIN EN KUVVETLİ GARANTÖRÜDÜR.

ALMANYA’DAKİ VATANDAŞ VE SOYDAŞLARIMIZIN HUZUR VE REFAH BARIŞ YAŞAMALARI, EŞİT BİREYLER OLARAK ALMAN TOPLUMUNDA HAKETTİKLERİ YERİ ALMALARI DEVLETİMİZİN ÖNCELİKLERİ ARASINDADIR. 60 YILI AŞKIN BİR SÜRE ÖNCE BU ÜLKEYE İŞÇİ OLARAK GELMEYE BAŞLAYAN İNSANLARIMIZIN ÇOCUKLARI VE TORUNLARININ BUGÜNÜN ALMANYA’SINDA SİYASETTE, BİLİMDE, SPORDA, KÜLTÜRDE VE SANATTA, AKLA GELEBİLECEK HER ALANDA SAĞLADIKLARI BAŞARILAR BİZLERE GURUR VERMEKTEDİR. GELECEK NESİLLERİMİZİN ANADİLLERİNİ, DİNLERİNİ, KİMLİK VE KÖKENLERİNİ UNUTMADAN İKİ ÜLKE VE İKİ TOPLUM ARASINDA SAĞLAM KÖPRÜLER KURMAYA DEVAM ETMELERİ BAŞTA GELEN TEMMENİLERİMİZDENDİR.

ALMANYA’NIN ÜST DÜZEY DEVLET YETKİLİLERİNİN SON YILLARDA YAPMAKTA OLDUKLARI “İSLAM’IN ALMANYA’YA AİT OLDUĞU” YÖNÜNDEKİ BEYANATLAR BURADAKİ TOPLUMUMUZDA BÜYÜK MEMNUNİYET YARATMIŞTIR.

BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAYAN, BU ÜLKEYE UYUM SAĞLAMIŞ, HER ALANDA DEĞERLİ KATKILARDA BULUNAN VE BATILI ÜLKELERDE YAŞAYAN BÜTÜN GÖÇMEN TOPLUMLARINA ÖRNEK OLUŞTURAN ALMANYA TÜRK TOPLUMUNUN DEĞERİNİN GÜN GEÇTİKÇE DAHA FAZLA ANLAŞILACAĞINI; ONLARIN GELECEKTE TÜRK VE MÜSLÜMAN KİMLİKLERİYLE DAHA FAZLA KABUL GÖRECEKLERİNİ UMUYORUZ.
ALMAN DOSTLARIMIZIN GEÇEN YIL ALMANYA’DA AŞIRI SAĞ VE IRKÇILIK SAİKLİ SUÇLARDA GÖRÜLEN % 42’LİK ARTIŞI GÖZÖNÜNE ALARAK IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI VE İSLAMOFOBYAYLA DAHA KUVVETLİ VE ETKİN BİR MÜCADELEYE GİRİŞMELERİNİ BEKLİYORUZ.

TÜRKİYE, ALMANYA İLE İLİŞKİLERİNE ÖZEL ÖNEM ATFETMEKTEDİR. ALMANYA’NIN TÜRKİYE VE TÜRKLER İÇİN YERİ AYRIDIR. ALMANYA SİYASİ, EKONOMİK VE SOSYAL ALANLARDA TÜRKİYE’NİN EN YAKIN İLİŞKİLERİNİN BULUNDUĞU ÜLKE KONUMUNU YILLARDIR KORUMAKTADIR.

DOSTLUK BEKLENTİLERİNİN KARŞILIK BULMADIĞI TAKDİRDE BÜYÜK HAYAL KIRIKLIKLARINA YOL AÇTIĞI DA MALUMDUR.

TÜRKİYE-ALMANYA SİYASİ İLİŞKİLERİNDE BİZİM ARZU ETMEDİĞİMİZ SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇMEKTEYİZ. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA YÖNELİK HAKARETLER, BUNLARIN ALMAN KAMUOYUNDA KISMEN ALKIŞLANMASI, AYRICA FEDERAL PARLAMENTO’NUN 1915 OLAYLARINA İLİŞKİN 2 HAZİRAN TARİHLİ KARARI EN HAFİF TABİRİYLE HEM TÜRKİYE KAMUOYUNU HEM DE ALMANYA’DA YAŞAYAN 3 MİLYON İNSANIMIZI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR. BU GELİŞMELER SONRASINDA ORTAYA ÇIKAN GERGİNLİKLER DE BURADAKİ TOPLUMUMUZU DERİNDEN ETKİLEMEKTEDİR.

ŞUNU VURGULAMALIYIM Kİ, TARİHİ GERÇEKLERLE VE ULUSLARARASI HUKUKLA BAĞDAŞMAYAN 2 HAZİRAN KARARINA KARŞI ALMANYA TÜRK TOPLUMUNUN TEPKİSİNİ DEMOKRATİK YÖNTEMLERLE ORTAYA KOYMASI SON DERECE DOĞALDIR. BU KARARI ELEŞTİREN TÜRK TOPLUMUNU “İNKÂRCI” ŞEKLİNDE YAFTALAMAK VE BİR TAKIM SÜBJEKTİF İNANÇLARI DOGMA ŞEKLİNDE DAYATMAK DEMOKRASİ ANLAYIŞIYLA BAĞDAŞMAZ. AYRICA AİHM İÇTİHATINA AYKIRIDIR.

2 HAZİRAN KARARINA KONU OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN YIKILIŞI SIRASINDA SADECE ERMENİLER DEĞİL, İMPARATORLUĞUN TÜRK, KÜRT, ARAP, LAZ, ÇERKEZ VE DİĞER BÜTÜN HALKLARI BÜYÜK KAYIPLAR VERMİŞ, TARİFSİZ ACILAR YAŞAMIŞTIR. BUNLARIN DETAYLARINA BURADA GİREMEYİZ. ANCAK, ACILARIN HİYERARŞİYE TABİ TUTULMASI ADALETSİZLİKTİR VE TÜRK TOPLUMUNU YARALAMAKTADIR.

TOPLUMUN BARIŞÇIL VE DEMOKRATİK TEPKİLERİNİN, HAKARET YA DA TEHDİTTE BULUNAN BİR AVUÇ İNSANIN VARLIĞINDAN YOLA ÇIKILARAK DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ. HAKARET, TEHDİT SUÇTUR. BUNLARI YAPAN MÜNFERİT ŞAHISLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI VE YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELERİ SAĞLANMALIDIR.

SON OLARAK, KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN Kİ TÜRK-ALMAN DOSTLUĞU İÇİNDEN GEÇİLMEKTE OLAN ZOR DÖNEMİ ATLATACAK GÜCE, TARİHİ DERİNLİĞE VE GÜNCEL DİNAMİZME SAHİPTİR.

BU VESİLEYLE, SON ÜÇ YILDIR DÜZENLEDİĞİMİZ İFTARLARDA EKMEĞİMİZİ BÖLDÜĞÜMÜZ, FEDERAL MECLİS’İN ALMIŞ OLDUĞU KARAR DOLAYISIYLA HALİHAZIRDA İSTİŞARELER İÇİN TÜRKİYE’DE BULUNAN SAYGIDEĞER BÜYÜKELÇİMİZE, DEĞERLİ AĞABEYİM HÜSEYİN AVNİ KARSLIOĞLU’NA DA HUZURLARINIZDA BİR KEZ DAHA SELAM GÖNDERMEK İSTERİM. KENDİSİNİ SİZLERİN DE ÇOK ÖZLEDİĞİNİZDEN EMİNİM.

AYRICA, BU GÜZEL GECENİN DÜZENLENMESİNE DEĞERLİ KATKILARDA BULUNAN DİN HİZMETLERİ ATAŞEMİZ SAYIN AHMET FUAT ÇANDIR VE ATAŞELİĞİMİZE BAĞLI DEĞERLİ DİN GÖREVLİLERİMİZE İÇTEN ŞÜKRAN DUYGULARIMI BİR KEZ DAHA DİLE GETİRMEK İSTERİM. AYNI ŞEKİLDE BU İFTARIMIZA MADDİ KATKIDA BULUNAN DEĞERLİ İŞADAMLARIMIZ SPEKON FİRMASININ SAHİBİ SAYIN ŞENOL YEĞİN’E, HACILAR ET KOMBİNASININ SAHİBİ SAYIN RIFAT KAZANCIOĞLU’NA VE BAHA DÖNER FİRMASININ SAHİBİ SAYIN HASAN BABUR’A DA SİZLERİN HUZURUNDA BİR KEZ DAHA ŞÜKRANLARIMI SUNMAK İSTERİM.

SÖZLERİMİ BURADA BİTİRİRKEN, BU AKŞAMKİ KATILIMLARIYLA BİZLERİ ONURLANDIRAN SAYGIDEĞER HANIMEFENDİ’YE, İFTARIMIZI PAYLAŞARAK BİZLERİ MUTLU EDEN SİZ DEĞERLİ MİSAFİRLERİMİZE VE ALMAN DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYOR, RAMAZAN AYININ ÜLKEMİZE, MİLLETİMİZE VE TÜM İNSANLIĞA BARIŞ VE HUZUR GETİRMESİNİ, ARAMIZDAKİ SEVGİ, SAYGI, HOŞGÖRÜ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARININ DAHA DA PEKİŞMESİNE VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

ALLAH ORUCUNUZU KABUL ETSİN!Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü