Almanca- Türkçe Avrupa Okulu’nun İlk Mezunlarının Mezuniyet Töreni Konuşması

Mustafa Pulat 30.08.2009
Sevgili Öğrenciler,
Sayın Müdür Bayan Dickheuer, Değerli Öğretmenler,
Sayın Mutlu,
Sayın Veliler, Berlin Türk Toplumunun Önde Gelenleri ve Basın Mensupları,

Almanca-Türkçe Avrupa Okulu’nun İlk Mezunlarının Mezuniyet Törenine hoş geldiniz. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Bu akşam sizlerle birlikte olmaktan kıvanç ve mutluluk duyuyorum.

Berlin’deki Almanca-Türkçe Avrupa Okulu, Türkçe ve Almanca dillerinde verdiği çift dilli eğitim ile büyük bir başarı göstermektedir. Başta velilerimiz olmak üzere, öğrencilerimiz ve Berlin’deki eğitim çevreleri okulumuza inanmakta, okulun verdiği eğitimden ve faaliyetlerinden büyük memnuniyet duymaktadırlar. Bu gibi okullardan mezun olan iki dilli, üç dilli yeni nesiller, günümüzün rekabetçi dünyasında içinde yaşadıkları toplum için her bakımdan güven kaynağı olacaklardır.

Öğrencilerimizin Almanca ve Türkçe dillerine hâkimiyetleri, katıldıkları kompozisyon, okuma gibi yarışmalarda elde ettikleri başarılı derecelerle somut şekilde görülmektedir. 2 dile hâkim bu öğrencilerimiz, tek dilli akranlarına kıyasla bir başka dili; örneğin İngilizce veya Fransızcayı da daha kolaylıkla, hızla ve başarıyla öğrenmektedirler. Bu öğrencilerimiz aynı zamanda iki ana branş dersini Türkçe olarak da kolaylıkla ve başarıyla vermektedirler.

Almanca-Türkçe Avrupa Okulu’nun bu başarısı Türkiye’de de yankı bulmuştur. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığımız, okulumuzun Türkçe müfredatını desteklemektedir.

Berlin’de ve Almanya’da eksikliği hissedilen iki dilli eğitimde ilk mezunlarını veren Almanca-Türkçe okulunu başarılı faaliyetleri için kutlarım. Böyle bir okulu kurarak Berlin’e kazandıran sayın kurucuları sahip oldukları derin öngörü için tebrik etmek istiyorum. Keza, Berlin Eyaleti Eğitim Senatörlüğüne de okula katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Son sözlerim sevgili öğrenciler için olacak; Sizler bugün okulunuzdan mezun olmakla hayatınızda önemli bir aşamayı tamamladınız ve bir sonraki safhaya geçtiniz. Okulunuz sizlere gelecekte başarılı olmanız için çeşitli anahtarlar verdi. Bunların en önemlileri Almanca ve Türkçedir. Bunların ve diğer anahtarların kıymetini bilin ve kendinizi sürekli geliştirme çabasında olun. İlave yabancı diller öğrenmeye gayret edin. Kendinizi geliştirme çabasından asla yorulmayın. Zira bu çabadan vazgeçerseniz, kişisel gelişmenizde de duraklama ve gerileme başlayacaktır. En önemlisi kendinizle ve içinde yaşadığınız toplumla barışık olun. Hepinize teşekkür ediyorum, hayatınızın bundan sonrasındaki aşamalarında sağlık, mutluluk, huzur ve başarılar diliyorum.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü