Berlin Türk Cemaati Genel ve Mesleki Eğitim toplantısı

Mustafa Pulat 12.10.2010
Sayın Yılmaz,
Sayın Paselk, Mager ve Hensel
Değerli veliler, Sevgili öğrenciler,
Saygıdeğer konuklar,

Avrupa’nın sayılı başkentleri arasında bulunan Berlin, nüfusunun neredeyse 4’te birinin göçmen olması ve 190 farklı ülkeden yabancıya ev sahipliği yapması itibariyle ayrı bir yere sahiptir. Berlin, bugün artık çok kültürlü, kozmopolit bir ortamın yaşandığı dünya şehirlerinden biridir.

Bu bağlamda, göçmen nüfusun şehrin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel hayatına damga vurduğunu; şehre farklı bir enerji ve dinamizm getirdiğini görüyoruz.

Ancak, göç ve göçmen olgusu, sunduğu fırsatların yanı sıra çözüm bekleyen birçok denklemi de içinde barındırmaktadır. İşsizlik bunların başında gelmektedir.

İşsizlik oranlarına ilişkin son yıllarda yayınlanan istatistikler incelendiğinde, Berlin ve Almanya genelinde, göçmenler arasındaki işsizlik oranının genel ortalamanın çok üzerinde olduğu açık şekilde görülmektedir. Çalışabilir göçmen nüfusun neredeyse yarısı işsiz statüsündedir. Sağlıklı yarınlar adına bu tablonun düzeltilmesi gerekmektedir.

İşsizliğin nedenlerine baktığımızda, karşımıza ilk çıkan olgu, göçmenlerin şu veya bu nedenle yeterli ve doğru eğitim almamalarıdır. İyi bir öğrenim hayatı geçirenlerin ve gayret gösterenlerin nerelere gelebildiklerini hep birlikte görüyoruz. Buradaki Türk toplumunda çok sayıda başarı hikâyesi mevcuttur. Bu örnekleri daha da çoğaltmak ve toplumumuzun geneline yaymak mecburiyetindeyiz.

Berlin Eyaleti’nde meslek eğitimine büyük önem verildiğini, işsizlik sorunu yaşayan her yaştan insana yönelik eğitim programları düzenlendiğini memnuniyetle gözlemliyoruz. Bu programlara iştirak edenlerin ve gerekli gayreti gösterenlerin çeşitli meslekler edinerek, iş bulabildiklerini gözlemliyoruz.

Bu bağlamda yapılacak en önemli işlerden bir tanesi gençlerimizin bu imkânların farkına varmalarını ve bunları en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamaktır. Almanya’daki sosyal devlet anlayışı çerçevesinde sağlanan işsizlik tazminatı, çocuk yardımı, kira katkısı gibi maddi imkânlar gençlerimizi rehavete itmemelidir. Onları iyi bir eğitim almaktan, meslek öğrenmekten caydırmamalıdır.

Burada, Türk sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir. Sivil toplum kuruluşlarımız, Alman muhataplarının da işbirliğiyle Türk gençlerine yönelik olarak konunun uzmanları aracılığıyla danışmanlık-rehberlik ve yönlendirme hizmetleri sunmalıdır.

Berlin’in eski ve köklü Türk kuruluşlarından olan Berlin Türk Cemaati’nin genel ve meslek eğitiminde bilinmesi gerekenler konulu bu toplantısı, güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bu ve benzeri toplantıların düzenli olarak yapılması ve yaygınlaştırılmasında fayda görmekteyiz.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Muhammet Mustafa Çelik Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:00

Hukuk Danışmanı: Salı-Çarşamba, 09:00 - 12:00 ( Tel: 030- 89680258)
1.1.2018 Yılbaşı Tatili
30.3.2018 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
2.4.2018 Dini Tatil
1.5.2018 İşci Bayramı
10.5.2018 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Dini Tatil - Küçük Paskalya
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. Günü
3.10.2018 AFC Milli Günü
29.10.2018 Resmi Tatil- Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil - 1. Noel Günü
26.12.2018 Dini Tatil - 2. Noel Günü